Prevencia

Zdravie prostaty

Zdravie prostaty

Laboratórne vyšetrenia pre stanovenie PHI – indexu zdravej prostaty, ako spoľahlivé neinvazívne vyšetrenie v prevencii a zároveň v diagnostike rakoviny prostaty.

Cena: 55 €

Odberové miesta:


-20 % s kódom: LAB20

 

ODBEROVÁ VZORKA: KRV

Popis vyšetrenia:

Komplexný balík laboratórnych vyšetrení prostaty, ktorý sa skladá z vyšetrenia p2PSA, PSA a free PSA. Samotné stanovenie PHI je dané výpočtom z hodnôt týchto parametrov. Ide o neinvazívne  a bezbolestné vyšetrenie len z odberu krvi.

Pre koho je vyšetrenie určené:

  • Vhodné najmä pre mužov vo veku nad 50 rokov a u pacientov s pozitívnou rodinnou anamnézou na výskyt rakoviny prostaty už od 40. roku života.
  • Toto vyšetrenie by mali využiť všetci muži po päťdesiatke, ktorí chcú zvýšiť svoje šance na včasné odhalenie rakoviny prostaty.

Konzultácia pred/po vyšetrení:

Konzultácia pred vyšetrením je vhodná s Vaším ošetrujúcim lekárom, vrátane následnej konzultácie laboratórnych výsledkov s urológom.

Ako vyšetrenie prebieha:

Na vyšetrenie potrebujeme malú vzorku krvi - odber krvi sa vykonáva v lakťovej jamke zo žily. Pred odberom nekonzumujte alkohol a mastné jedlá, je potrebné prísť nalačno.

Odbery detí mladších ako 15 rokov v laboratóriu nevykonávame. Mladistvým od 15. roku života vykonáme odber len v sprievode zákonného zástupcu, ktorý udelí súhlas na odber biologického materiálu svojho dieťaťa.

Výsledok:

  • do 3 pracovných dní - šifrovane na e-mail, heslo SMS.
  • Vyšetrenie nezahŕňa konzultáciu s lekárom. 

Interpretácia vyšetrenia:

Vyšetrenie PHI je najspoľahlivejším prostriedkom prevencie rakoviny prostaty, pretože zavedenie nového parametra p2PSA má momentálne najvyššiu špecificitu na karcinóm prostaty. 
Doteraz najznámejším a najdlhšie sledovaným nádorovým indikátorom bol PSA (prostatický špecifický antigén). Výsledok tohto vyšetrenia nie je jednoznačný, keďže môže byť pozitívny aj z iných než nádorových príčin - napríklad pri zápaloch prostaty alebo močových ciest, či pri nezhubnom zväčšení prostaty (benígna hyperplázia). Ak je teda hodnota PSA zvýšená, lekár obvykle odporúča vykonať ešte biopsiu prostaty - invazívna metóda, ktorá nezriedka spôsobuje zdravotné komplikácie.

Vďaka stanoveniu PHI sa však dá biopsii vyhnúť, respektíve k nej pristúpiť iba v nevyhnutnom prípade. PHI index je možné použiť ako pomôcku pri rozlišovaní karcinómu prostaty a benígnych ochorení prostaty u mužov vo veku 50 a viac rokov, ktorých sérová hodnota celkového PSA je v intervale medzi 2,0 a 10,0 ng/ml.  Až 1 z 3 mužov sa môže vyhnúť zbytočnej biopsii prostaty pri zachytení 88 % prípadov karcinómu prostaty, ak ich hodnota PHI je menej než 25,0.