Prevencia

Vyšetrenie z kliešťa

Vyšetrenie z kliešťa

Kliešte sú často prenášačmi závažných chorôb. Pri napadnutí kliešťom je človek vystavený riziku prenosu ochorenia. Vyšetrenie z kliešťa umožní veľmi rýchlo určiť riziko nákazy a prijať preventívne opatrenia na zabránenie rozvoja ochorenia.

Cena: 60 €

Odberové miesta:


-20 % s kódom: LAB20

 

ODBEROVÁ VZORKA: KLIEŠŤ

Popis vyšetrenia:

U takmer 40 % ľudí sa neobjavia typické príznaky ochorení, ktoré kliešte prenášajú. Neodhalená choroba prechádza do ďalších fáz, v ktorých je len ťažko liečiteľná. Ak je kliešť infikovaný, existuje približne 30 % riziko prenosu nákazy na človeka. Záleží na dobe prisatia kliešťa – samozrejme, čím skôr je kliešť odstránený, tým je riziko menšie. Nemožno však vylúčiť nákazu ani pri krátkodobom prisatí. Pre úspešnú liečbu je najdôležitejšia včasná a presná diagnostika choroby. Vyšetrenie kliešťa umožní veľmi rýchlo určiť riziko nákazy a prijať preventívne opatrenia na zabránenie rozvoja ochorenia.

Pro koho je vyšetrenie určené:

Vyšetrenie z kliešťa je vhodné pre všetky osoby, vrátane detí, bez obmedzenia veku. Odporúča sa vyšetriť kliešťa pre overenie, či je prenášačom rizikových baktérií alebo vírusov.

Konzultácie pred vyšetrením:

Konzultácia pred vyšetrením je vhodná s vašim ošetrujúcim lekárom.

Ako vyšetrenie prebieha:

Pokiaľ pri odstránení kliešťa zostali hryzadlá v koži, pošlite odstránený kus – na vyšetrenie je potrebný predovšetkým zadoček kliešťa. Ak je kliešť pretrhnutý, pošlite všetky kúsky. Ak si nie ste istí, či ide o kliešťa, alebo či je vhodný na spracovanie, uveďte to do poznámky v objednávke a my vás po kontrole vzorky budeme informovať. Už odstráneného/vybratého kliešťa zabaľte do vaty alebo papierovej vreckovky, vložte do obálky, igelitového vrecúška alebo uzatvárateľnej nádoby a doručte do miesta objednaného odberu. Vzorku kliešťa uchovávajte do momentu odovzdania pri teplote 4-8°C v chladničke. Cena vyšetrenia je za PCR analýzu 1 ks kliešťa.

Vyšetrenie sa vykonáva molekulárno-genetickou metódou – multiplexová PCR kvalitatívna analýza na prítomnosť nasledovných patogénov:

  • Vírus kliešťovej encefalitídy (TBEV)
  • Rickettsia spp.
  • Babesia microti, Babesia divergens
  • Ehrlichia chafeensis, Echrlichia muris
  • Borrelia burgdorferi sensu lato (s.l.), Borrelia miyamotoi a/alebo B. hermsii
  • Anaplasma phagocitophylum
  • Coxiella burneti

Interpretácia vyšetrenia:

Pozitívny výsledok PCR analýzy daného patogénu znamená, že kliešť môže mať vysoké riziko prenosu infekcie. Záleží však na dobe prisatia kliešťa, stave a odolnosti imunitného systému človeka a momentálnej kondície

V prípade negatívneho výsledku je preventívne potrebné venovať pozornosť prípadným typickým príznakom, pre prípad prenosu iného patogénu, ako umožňuje naše vyšetrenie.

Výsledok:

  • Výsledok vyšetrenia je dostupný do 3-5 pracovných dní. Výsledok obdržíte formou šifrovaného e-mailu, heslo formou SMS správy.
  • Vyšetrenie nezahŕňa konzultáciu s lekárom.

S kým môžem výsledky vyšetrenia konzultovať?

Odporúčame výsledky konzultovať s vaším ošetrujúcim lekárom (všeobecným, infektológom).