Prevencia

Kliešťová encefalitída a lymská borelióza

Kliešťová encefalitída a lymská borelióza

Kliešte sú často prenášačmi závažných chorôb. Pri napadnutí kliešťom je človek vystavený riziku prenosu ochorenia. Vyšetrením z krvi si môžete overiť či ste alebo ste boli vystavení riziku nákazy vírusom kliešťovej encefalitídy alebo baktériám rodu Borrelia.

Cena: 35 €

Odberové miesta:


-20 % s kódom: LAB20

 

ODBEROVÁ VZORKA: KRV

Popis vyšetrenia:

Vyšetrenie z krvi sa odporúča po 3-4 týždňoch od prisatia kliešťa, kedy telo začne tvoriť protilátky v prípade, ak na vás kliešť preniesol vírus alebo baktériu. Vyšetrenie je možné využiť aj pri očkovaní proti kliešťovej encefalitíde a to na kontrolu vytvorenia protilátok. Protilátky po očkovaní je vhodné vyšetriť najskôr 14 dní od podania druhej dávky a v prípade potreby ešte aj 14 dní po tretej dávke.

V krvi vám budú vyšetrené špecifické protilátky triedy IgG a IgM na prítomnosť Borrelia burgdorferi sensu lato a vírus kliešťovej encefalitídy (TBEV).

Protilátky proti kliešťovej encefalitíde sa začínajú tvoriť približne 3-4 týždne po infekcii alebo 2 týždne po podaní prvej dávky vakcíny. IgM protilátky proti boréliám sa začínajú tvoriť v 3.-4. týždni, IgG protilátky proti boréliám v 4.-6. týždni. Protilátky proti boréliám je vhodné vyšetriť aj v prípade, že nemáte príznaky, a to ideálne po 5-6 týždňoch od prisatia kliešťa.

Pro koho je vyšetrenie určené:

Vyšetrenie protilátok z krvi je vhodné pre osoby, ktoré si chcú overiť nákazu vírusom kliešťovej enecefalitídy alebo lymskou boreliózou.

Konzultácie pred vyšetrením:

Konzultácia pred vyšetrením je vhodná s vašim ošetrujúcim lekárom.

Ako vyšetrenie prebieha:

Na vyšetrenie potrebujeme malú vzorku vašej krvi. Odber sa vykonáva v lakťovej jamke zo žily. Pred odberom nie je potrebné prísť nalačno, ideálne nekonzumujte alkohol a mastné jedlá, dodržiavajte pitný režim (čistá voda).

Odbery detí mladších ako 15 rokov v laboratóriu nevykonávame. Mladistvým od 15. roku života vykonáme odber len v sprievode zákonného zástupcu, ktorý udelí súhlas na odber biologického materiálu svojho dieťaťa.

Interpretácia vyšetrenia:

V prípade pozitívneho výsledku IgM protilátok môže ísť o akútnu infekciu po prisatí kliešťom. Nález je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý rozhodne o potrebe ďalšej liečby, prípadne vyšetrení. Záleží tiež na dobe prisatia kliešťa, stavu a odolnosti imunitného systému človeka a momentálnej kondície. Nie v každom prípade infekcie sa musia protilátky vytvoriť.

V prípade negatívneho výsledku je preventívne potrebné venovať pozornosť prípadným typickým príznakom.

Výsledok:

  • Výsledok vyšetrenia je dostupný do 3-5 pracovných dní. Výsledok obdržíte formou šifrovaného e-mailu, heslo formou SMS správy.
  • Vyšetrenie nezahŕňa konzultáciu s lekárom.

S kým môžem výsledky vyšetrenia konzultovať?

V prípade pozitívneho výsledku protilátok triedy IgM je potrebné nález konzultovať s ošetrujúcim lekárom (všeobecným, infektológom), ktorý zváži ďalší postup a nasadenie terapie.