Pre ženy

Hormonálny profil

Hormonálny profil

Balíček vyšetrení je určený pre ženy fertilného veku, ktoré zaujíma pohľad na hormonálny status v závislosti od fázy menštruačného cyklu.

Cena: 41 €

Odberové miesta:


-20 % s kódom: LAB20

 

ODBEROVÁ VZORKA: KRV – odber vzorky v 2./3. dni menštruačného cyklu

Popis vyšetrenia:

Zameriava sa na vyšetrenie hladiny všetkých dôležitých ženských hormónov, ktoré sú významné pre posúdenie plodnosti.

Vyšetrenia, ktoré sú súčasťou balíčka:

  • hormóny štítnej žľazy – TSH a fT4 pre diagnostiku porúch štítnej žľazy
  • pohlavné hormóny: estrogén – progesterón
  • regulačné hormóny hypofýzy: luteinizačný a foliskulistimulujúci hormón
  • ovariálna kapacita: anti -Mullerov hormón (AMH)

Pre koho je vyšetrenie určené:

  • pre ženy fertilného veku

Konzultácia pred/po vyšetrení:

Konzultácia pred vyšetrením je vhodná s Vaším ošetrujúcim lekárom - gynekológom, vrátane následnej konzultácie laboratórnych výsledkov hormonálneho profilu.

Ako vyšetrenie prebieha:

Na vyšetrenie potrebujeme vzorku krvi - odber krvi sa vykonáva v lakťovej jamke zo žily. Pred odberom nekonzumujte alkohol a mastné jedlá, je potrebné prísť nalačno.

Odber krvi pre toto vyšetrenie sa odporúča absolvovať počas 2./3. dňa menštruačného cyklu – prispôsobte tomu, prosím, termín, na ktorý sa objednávate. 

Odbery detí mladších ako 15 rokov v laboratóriu nevykonávame. Mladistvým od 15. roku života vykonáme odber len v sprievode zákonného zástupcu, ktorý udelí súhlas na odber biologického materiálu svojho dieťaťa.

Výsledok:

  • do 3 pracovných dní - šifrovaný na e-mail, heslo SMS.
  • Vyšetrenie nezahŕňa konzultáciu s lekárom. 

Interpretácia vyšetrenia:

Na základe hodnoty TSH a fT4 sme schopní odlíšiť jednotlivé typy funkčných porúch štítnej žľazy. Stanovenie TSH sa považuje za základný test v diagnostike porúch štítnej žľazy. Zvýšenie hladiny PROG tesne pred ovuláciou indikuje prebehnutú ovuláciu. Znížené hodnoty naopak signalizujú poruchy ovulácie. E2 pri monitorovaní indukovanej ovulácie a ovariálnej hyperstimulácie odráža počet a kvalitu vyvíjajúcich sa folikulov. LH je často využívaný spolu s ostatnými testami (FSH, testosterón, estradiol, progesterón) na diagnostiku príčin neplodnosti mužov aj žien, pri sledovaní porúch menštruačného cyklu a pri vyšetrení abnormalít niektorej časti hypotalamo-hypofyzárnej-gonadálnej osi. Vyšetrenie LH spolu s FSH u mužov sa realizuje taktiež na odlíšenie hypergonadotropného (primárneho) a hypogonadotropného (sekundárneho) hypogonadizmu. Stanovenie PRL ma význam pre diagnostiku hyperprolaktinémie a pre monitorovanie následnej liečby.