Genetika
BRCA screen

BRCA screen Predispozícia spojená s rakovinou prsníka a vaječníkov

Test BRCA screen identifikuje 8 mutácií v génoch, ktoré majú veľmi častý výskyt. Karcinóm prsníka je najčastejším zhubným nádorom a 2. najčastejšou príčinou smrti na zhubné národy u žien. Screeningový test je preto dôležitou prevenciou spoznania genetických faktorov, ktoré sa podieľajú na príčinách vzniku ochorenia.

Cena: 110 € 100 € (zľava trvá od 1.10.2024 do 30.11.2024 )

Odberové miesta:


ODBEROVÁ VZORKA: KRV

Hereditárny (dedičný) syndróm rakoviny prsníka a vaječníkov je ochorenie asociované so zvýšeným rizikom karcinómu prsníka a vaječníkov, ale aj iných typov karcinómov (karcinóm pobrušnice, kože – melanóm, pankreasu u oboch pohlaví, prostaty u mužov). Toto ochorenie je najčastejšie spôsobené patogénnymi variantami v génoch BRCA1 a BRCA2.

Screeningový test je dôležitou prevenciou spoznania genetických faktorov, ktoré sa podieľajú na príčinách vzniku ochorenia. Test odhalí 8 často sa vyskytujúcich patogénnych variantov v génoch BRCA1, BRCA2.

Ochorenie:

Hereditárny syndróm karcinómu prsníka a vaječníkov je ochorenie asociované so zvýšeným rizikom karcinómu prsníka a vaječníkov, ale aj iných typov karcinómov (karcinóm pobrušnice, kože – melanóm, pankreasu u oboch pohlaví, prostaty u mužov). Toto ochorenie je najčastejšie spôsobené patogénnymi variantami v génoch BRCA1 a BRCA2. Gény BRCA1 a BRCA2 sa zaraďujú medzi tzv. tumor-supresorové gény čo znamená, že kontrolujú bunky, aby sa nedelili príliš rýchlo alebo nekontrolovateľne a tiež ich hlavná úloha spočíva v kontrole opravy DNA.

Odhaduje sa, že až 1 z 300 – 800 osôb je nositeľom patogénneho variantu v géne BRCA1 alebo BRCA2. Patogénne varianty v týchto génoch spôsobia, že produkty týchto génov nefungujú správne, v dôsledku čoho sa bunky môžu vymknúť kontrole, čo môže viesť k nádorovému bujneniu (nekontrolovateľnému deleniu buniek) a v konečnom dôsledku ku vzniku karcinómu. Karcinóm prsníka a vaječníkov nevzniká len v dôsledku patogénnych variantov v génoch BRCA1 alebo BRCA2, avšak nositelia patogénnych variantov majú celoživotne  zvýšené riziko vzniku karcinómu prsníka až na 85 %. Štúdie uvádzajú, že v prípade karcinómu vaječníka prítomnosť patogénneho variantu v géne BRCA1 zvyšuje riziko vzniku karcinómu v porovnaní s bežnou populáciou až na 40 – 60 %. V prípade patogénneho variantu v géne v BRCA2 sa toto riziko zvyšuje na 10 – 30 %. Patogénne varianty v týchto génoch sú u mužov asociované so zvýšeným rizikom karcinómu prsníka, pankreasu, prostaty, ako aj iných typov karcinómov.

Testovanie prítomnosti patogénnych variantov v génoch BRCA1BRCA2 sa odporúča ľudom s výskytom ochorenia alebo tým, ktorí majú príbuzného s niektorým spomínaným typom karcinómu a predpokladá sa u nich hereditárna forma. Hereditárna forma v dôsledku patogénnych variantov v génoch BRCA1BRCA2 sa často prejaví už okolo 40 – 50 roku života, avšak môže sa aj oveľa skôr.

Ak máte v rodine príbuzného s karcinómom prsníka alebo vaječníkov odporúčame ho otestovať na prítomnosť patogénnych variantov v BRCA génoch s následným testovaním u ďalších rodinných príslušníkov.

Pro koho je vyšetrenie určené:

Pre všetkých ktorí:

  • majú nádorové ochorenie* pred 50. rokom života
  • majú rodinného príslušníka s nádorových ochorením* pred 50. rokom života
  • chcú vedieť, či majú zvýšenú predispozíciu hereditárnej formy nádorového ochorenia*

Ako vyšetrenie prebieha:

Na vyšetrenie je potrebný odber krvi, ktorý vykonáme u nás v laboratóriu. Pred odberom nie je potrebné dodržiavať žiadny špeciálny režim.

Rozsah vyšetrenia: Analýza DNA, identifikácia variantov 4153delA, 185delAG, 2080delA, 300 T⟩G (Cys61Gly), 5382insC, 3819delGTAAA, 3875delGTCT v géne BRCA1 a variantu 6174delT v géne BRCA2.

Odbery detí mladších ako 15 rokov v laboratóriu nevykonávame. Mladistvým od 15. roku života vykonáme odber len v sprievode zákonného zástupcu, ktorý udelí súhlas na odber biologického materiálu svojho dieťaťa. Ak si želáte analýzu u osoby mladšej ako 15 rokov, je nutné zabezpečiť odber v spolupráci s Vaším pediatrom.

Krvná vzorka pre tento test musí byť odobratá do EDTA roztoku.

Pred odberom nie je potrebné dodržiavať žiadny špeciálny režim. Na vyšetrenie je potrebný odber krvi, ktorý vykonáme u nás v laboratóriu len s Vaším písomným súhlasom.

Žiadanku a Informovaný súhlas GENEXPRESS si, prosím, vytlačte, dôkladne sa oboznámte s obsahom, podpíšte a na mieste odberu vzorky, prosím, odovzdajte zdravotníckemu personálu. Bez Vášho súhlasu (odovzdané podpísané tlačivo na odbernom mieste) nie je možné realizovať odber krvi pre genetické vyšetrenie.

Poskytovateľom genetického vyšetrenia je medicínske laboratórium GENEXPRESS, spol. s r.o. (www.genexpress.sk) realizujúca predmetné genetické vyšetrenie, ktorá udeľuje súhlas Sprostredkovateľovi: AGEL, a.s. ako spolupracujúcemu laboratóriu na sprostredkovanie predmetného genetického vyšetrenia. Sprostredkovateľ je oprávnený evidovať žiadosť o genetické vyšetrenie, sprostredkovať žiadosť Poskytovateľovi, vykonať odber materiálu, doručiť odobraný materiál Poskytovateľovi, podpísať žiadanku o genetické vyšetrenie,  realizovať príjem platby za genetické vyšetrenie a sprostredkovať výsledky vyšetrenia vyšetrovanej osobe / zákonnému zástupcovi dohodnutým spôsobom.

Konzultácia pred vyšetrením:

Konzultácia pred vyšetrením je vhodná s vašim ošetrujúcim lekárom.

Interpretácia vyšetrenia:

Ponúkaný genetický test umožní vylúčiť/potvrdiť prítomnosť 8 variantov v génoch BRCA1 BRCA2.

Negatívny výsledok testu:

  • Ak sa u testovaného jedinca nepotvrdila prítomnosť ani jedného z vyšetrovaných variantov v génoch BRCA1 alebo BRCA2, test je považovaný za negatívny. Neprítomnosť žiadneho z nami vyšetrovaných variantov v génoch BRCA1 alebo BRCA2 nevylučuje prítomnosť iného patogénneho variantu (iných patogénnych variantov) ktoré nie je možné vyšetriť nami použitým diagnostickým kitom.

Pozn. Karcinómy nie sú striktne viazané len na prítomnosť patogénneho variantu v niektorom z génov. Test slúži výlučne na posúdenie pravdepodobnosti vzniku geneticky podmieneného vzniku karcinómu a nezohľadňuje iné faktory, ktoré môžu viesť k vzniku karcinómu, akými je napríklad nezdravý životný štýl a i. 

Pozitívny výsledok testu:

  • U testovaného jedinca sa potvrdila prítomnosť patogénneho variantu/patogénnych variantov v géne BRCA1 (príp. BRCA2), čo znamená, že je u pacienta zvýšené riziko vzniku karcinómu prsníkov a/alebo vaječníkov.

Výsledok:

Výsledok vyšetrenia je dostupný do 15. pracovných dní – šifrovaný na e-mail, heslo SMS.

Výsledok vyšetrenia je vždy potrebné konzultovať s lekárom – genetikom.

Vyšetrenie nezahŕňa konzultáciu s lekárom.

S kým môžem výsledky vyšetrenia konzultovať?

Odporúčame výsledky konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom, prípadne s našim genetikom.