Alergie a intolerancie

Senzitivita na potraviny – 44 potravín

Senzitivita na potraviny – 44 potravín

Stanovenie špecifických IgG protilátok proti 44 potravinám ELISA metódou. Pre potreby vyšetrenia je nutné priniesť so sebou vzorku stolice.

Cena: 158 €

Odberové miesta:


-20 % s kódom AGEL-LAB20

 

ODBEROVÁ VZORKA: KRV, STOLICA (pre potreby vyšetrenia je potrebné priniesť so sebou vzorku stolice)

Popis vyšetrenia:

Senzitivita na potraviny vs. oneskorená potravinová alergia III. typu (často „omylom“ nazývaná intoleranciou) predstavuje v populácii najčastejšiu príčinu problémov s trávením. Jedná sa o reakciu imunitného systému na potravinový antigén tvorbou imunoglobulínov typu IgG. Senzitivita na potraviny sa môže týkať ľudí v každom veku. Na rozdiel od alergie sa zdravotné problémy po konzumácii určitej potraviny dostavia neskôr, v priebehu niekoľkých dní až týždňov. Medzi najčastejšie prejavy patrí hnačka, zápcha, pálenie záhy, nadúvanie, pocit plnosti. Okrem tráviacich ťažkostí môžu byť sprievodným javom zvýšenej nežiadúcej citlivosti na potraviny aj migrény a ďalšie neurologické problémy, depresie alebo kožné problémy.

Najpravdepodobnejšia príčina senzitivity na určité potraviny môže byť zvýšená priepustnosť črevnej sliznice spoločne s narušenou črevnou mikroflórou, kedy sa do mimočrevného priestoru dostávajú nežiadúce fragmenty z potravín. Reakcia organizmu je tvorba špecifických protilátok typu IgG, ktoré môžeme detekovať laboratórnym vyšetrením z periférnej krvi. Všeobecne platí, že tráviace, a s tým súvisiace ďalšie zdravotné problémy sa dajú výrazne obmedziť správnou životosprávou a elimináciou problémovej potraviny z jedálnička. U senzitivity na potraviny je väčšinou toto obmedzenie dočasné.

Senzitivita na potraviny nie je choroba a nedá sa liečiť, ale včasná detekcia tohto stavu, odborná pomoc a dôsledné dodržiavanie princípov rotačnej diéty pomáhajú zbaviť sa zdravotných ťažkostí. 
To, že niekedy nie sú príznaky spôsobené IgG protilátkami viditeľne neznamená, že neprichádza k žiadnej reakcii.  Zápalový proces nemusí byť zvonka viditeľný a mať zjavne príznaky.
Keď sú symptómy tejto alergickej reakcie dlhodobo ignorované, môže to viesť/prispieť k vzniku ďalších vážnych ochorení, ako  reumatoidná artritída, hypertenzia, IBS (syndróm dráždivého čreva), IBD (zápalové črevné ochorenia), dermatitída, depresie atď.

 


Ponúkame Vám vyšetrenie protilátok IgG proti 44 potravinovým alergénom:

MLIEKO A VAJCE: kravské mlieko, kozí syr, kozie mlieko, vaječný bielok, vaječný žĺtok, ovčí syr, ovčie mlieko, syridlo kravské

MÄSO: hovädzie, kuracie, bravčové

RYBY A MORSKÉ PLODY: rak riečny, treska atlantická

OBILNINY A SEMENÁ: ovos, lepok, slnečnicové semienko, jačmeň, ľanové semienko, mak, raž, pšenica, pšeničný gliadín (lepok), pšenica špalda

ORECHY: lieskový orech, mandle, arašidy, ľanové semená, slnečnicové semená

STRUKOVINY: arašidy (podzemnica olejná), sója

OVOCIE: ananás, melón vodný, čerešne, malina

ZELENINA: cesnak, zeler, chren, brokolica, červená kapusta, uhorka, mrkva, paradajka

KORENIE: horčica, kari

JEDLÉ HUBY: hliva ustricová

KÁVA A ČAJ: čaj čierny, čaj zelený, káva

OSTATNÉ: med, pekárenské droždie

Pre koho je vyšetrenie určené:

Pokiaľ trpíte nešpecifickými tráviacimi ťažkosťami. Všeobecne platí, že zažívacie, a s tým súvisiace ďalšie zdravotné ťažkosti, sa dajú výrazne obmedziť správnou životosprávou a elimináciou problémovej potraviny z jedálnička. 

Konzultácia pred vyšetrením:

Konzultácia pred vyšetrením je vhodná s vaším ošetrujúcim lekárom.

Ako vyšetrenie prebieha:

Na vyšetrenie potrebujeme malú vzorku vašej krvi a vzorku stolice. Odber krvi sa vykonáva v lakťovej jamke zo žily. V deň odberu prineste so sebou aj vzorku stolice v sterilnej skúmavke, (odberovú skúmavku si môžete vyzdvihnúť vopred na odberovom mieste, alebo zakúpiť v lekárni). Pred odberom nekonzumujte alkohol a mastné jedlá, je potrené prísť nalačno. Nie je potrebné držať diétu s elimináciou histamínu. Odber odporúčame odložiť v prípade infekcií, užívania antibiotík, po očkovaní, pri akútnych autoimunitných ochoreniach, po chemoterapii alebo rádioterapii

Odbery detí mladších ako 15 rokov v laboratóriu nevykonávame. Mladistvým od 15. roku života vykonáme odber len v sprievode zákonného zástupcu, ktorý udelí súhlas na odber biologického materiálu svojho dieťaťa.

Výsledok:

  • do 14 - 21 pracovných dní - šifrovaný na e-mail, heslo SMS.
  • Vyšetrenie nezahŕňa konzultáciu s lekárom. 

Interpretácia vyšetrenia:

Výsledok vyšetrenia z krvi je pre jednotlivé protilátky vyjadrený kvantitatívne a s grafickou farebnou interpretáciou výsledku v 4 triedach: 1 = slabá; 2 = zvýšená; 3 = vysoká; 4 = veľmi vysoká.
Pozitívny výsledok znamená prítomnosť protilátok proti testovaným proteínom, čo svedči o senzitivite/oneskorenej alergii III. typu na príslušnú potravinu. Výsledok musí byť hodnotený vo vzťahu ku klinickým ťažkostiam pacienta.

Alergia III. typu sa môže zmierniť alebo zmiznúť, ak sa dôsledne dodržujú zmeny stravovania vypracované na základe výsledkov testov.

V stolici sa vyšetrí prítomnosť zápalových parametrov, ktoré poukazujú na zvýšenú priepustnosť črevnej sliznice spoločne s narušenou črevnou mikroflórou.